A A A

A A A

Warning: DOMDocument::loadHTML(): Unexpected end tag : p in Entity, line: 413 in /templates/rampa/html/com_content/article/default.php on line 32

Teatr nasz powołany został do życia w roku 1975 pod dyrekcją Mariana Jonkajtysa, pod nazwą "Teatr na Targówku" jako zalążek pierwszej sceny muzycznej warszawskiej Pragi. Występowały w nim znane gwiazdy estrady: Danuta Rinn, Alicja Majewska, Ewa Śnieżanka, Tadeusz Ross czy Jerzy Złotnicki.

Od 1981 roku Teatr pracował pod kierunkiem dyrektora Jana Krzyżanowskiego, który zmienił profil teatru - obok spektakli muzycznych pojawiła się klasyka oraz sztuki współczesnych polskich dramaturgów. Z teatrem związani byli znani muzycy jak Juliusz Loranc czy Lucjan Kaszycki i słynni artyści: Sława Przybylska, Józef Fryźlewicz, Mieczysław Voit czy Barbara Horawianka. 

W roku 1987 dyrekcję przejął Andrzej Strzelecki, który pod nową nazwą: Teatr Rampa stworzył zupełnie nowy zespół Teatru odkrywając dla polskiej sceny prawdziwy musical i ugruntowując jego muzyczny profil. Na jego popularność pracowali również tacy twórcy jak: Janusz Józefowicz, Stanisław Tym czy Magda Umer. 

W latach 1997-1998 dyrektorem Teatru był Andrzej Maciejewski, a dyrektorem artystycznym Krzysztof Miklaszewski (od września 1997).

Od 1998 roku do chwili obecnej dyrektorem Teatru jest Witold Olejarz. W tym czasie działalność artystyczna prowadzona była pod kierunkiem kolejnych dyrektorów artystycznych: Krzysztofa Miklaszewskiego, Jana Prochyry oraz kierowników artystycznych: Cezarego Domagałę (kierownik Sceny Dziecięcej do sierpnia 2015, a od września 2015 dyrektor artystyczny), Witolda Mazurkiewicza (Scena Kameralna), Grzegorza Mrówczyńskiego (Scena Mrowisko), Jakuba Wociala (Scena Koncertowa). Publiczność Teatru powiększyła się dwukrotnie a wpływy z biletów pięciokrotnie. Wynikało to z wielokierunkowego rozwoju teatru z jednoczesnym naciskiem na nurt muzyczny i dramatyczny oraz z szerokim otwarciem na publiczność dziecięcą. W okresie tym powstała i rozwinęła szeroką działalność wystawienniczą Galeria Sztuki Teatru Rampa, ceniona zarówno przez środowiska twórcze jak i przez publiczność.

W repertuarze na przestrzeni czterdziestolecia Teatru Rampa znalazło się łącznie ponad 500 tytułów spektakli i wydarzeń artystycznych. Niektóre z nich wywarły na tyle znaczący wpływ na kształt i osobowość Teatru, a także na jego wizerunek w oczach Widzów, że wydają się być osnową jego historii, kamieniami milowymi drogi, którą przeszedł, i która określa miejsce, w którym jest dziś. Prezentujemy je poniżej w formie najprostszej z możliwych. Zachęcamy do tej szybkiej podróży w czasie.

  

  

1974
 • 41 barwnych lat

  Spektakl, który otworzył artystyczny życiorys Teatru i trwale określił jego profil i charakter – popularnego teatru muzycznego. Składał się z wielkich przebojów ówczesnych światowych musicali i operetek.

1979
 • 41 barwnych lat

  Pierwszy w Rampie musical kostiumowy. Przepiękne stroje z epoki Ludwika XV, królewska etykieta i zabawne dworskie intrygi przeplatane dowcipnymi piosenkami. Przedstawienie zdecydowanie przebijało literacki oryginał.

1984
 • 41 barwnych lat

  Śmiała adaptacja sztuki Leona Kruczkowskiego, uznana została przez widzów za doniosły głos o współczesnym losie Polski a przez cenzurę i władze Miasta za niepożądany wyraz dążeń wolnościowych i kontestacji.

1988
 • 41 barwnych lat

  Musical, który stał się prawdziwym przełomem w polskiej kulturze, wnosząc do szarej i sztywnej rzeczywistości teatru i jego całego otoczenia pełnię barw radości, energii i spontaniczności młodych wykonawców, tworząc zupełnie nową jakość - muzycznego teatru rozrywki.

1989
 • 41 barwnych lat

  Spektakl-legenda z przebojami Kabaretu Starszych Panów w interpretacji młodych aktorów. Słynnych Mistrzów z ogromnym urokiem i powodzeniem naśladowali: Hanna Banaszak, Adrianna Biedrzyńska, Ewa Dałkowska, Maria Pakulnis, Magda Umer, Janusz Józefowicz, Piotr Machalica. Nie zabrakło też samego Jeremiego Przybory.

1991
 • 41 barwnych lat

  Śmiałe, żartobliwe ale trafne spojrzenie na relacje męsko-męskie niezupełnie neutralne uczuciowo. Dziś widzimy to inaczej, ale przed dwudziestoma laty otwarte mówienie o świecie gejów i zmianach w naszej kulturze, choćby w konwencji żartu, było prawdziwą sensacją, Nagradzany muzyczny spektakl kabaretowy grany z powodzeniem przez ponad 10 lat.

1997
 • Pierwszy w Polsce spektakl muzyczny, określany mianem rewii gangsterskiej. Dowcipne i błyskotliwe teksty Agnieszki Osieckiej, Stanisława Tyma, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego a na scenie plejada gwiazd polskiej estrady

2000
 • 41 barwnych lat

  Kultowy i niezwykły, jedyny w kraju rockowy musical o Jimie Morrisonie z rewelacyjnym wykonaniem przez Marcina Rychcika największych przebojów The Doors po polsku. Grany do dziś już, znany jest dziesiątkom tysięcy widzów z całej Polski. Ciągle gromadzi tłumy widzów. Uznany jest za najtrwalszy sukces w historii Teatru Rampa.

2004
 • 41 barwnych lat

  Musicalowa adaptacja słynnej powieści Isaaka Bashevisa Singera określana często mianem polskiego "Skrzypka na dachu". Wiele z piosenek z tego spektaklu z muzyką Zygmunta Koniecznego i słowami Agnieszki Osieckiej, żyje do dziś swoim własnym życiem. Song "Dzięki ci Panie za ten świat" stał się hymnem "Piwnicy pod Baranami".

2006
 • 41 barwnych lat

  Muzyczna komedia bijąca rekordy popularności zwłaszcza wśród damskiej widowni. Stworzona na deskach Teatru Rampa przez trzy lata była jej największym hitem. Później pożegnała się z Rampą, tworząc swój własny byt.

2007
 • 41 barwnych lat

  Pierwszy musical familijny - spektakl z zalożenia atrakcyjny zarówno dla dzieci jak i rodziców. Zapoczątkował trwały i atrakcyjny nurt familijnej oferty Teatru, przygotowywanej pod kierunkiem Cezarego Domagały, skierowanej do całych rodzin. Pojawiło się w nim od tamtej pory już kilkanaście tytułów. Spektakle familijne, grane popołudniami w dni wolne od pracy, cieszą się ogromną popularnościa.

2008
 • 41 barwnych lat

  Największe przeboje filmowe wyróżnione niegdyś Oskarami w wykonaniu gwiazdy piosenki rozbłysłej na deskach Teatru Rampa – Doroty Osińskiej. Późniejsza laureatka telewizyjnego show „The Voice of Poland” wykonywała oskarowe przeboje wspólnie z teatralnym kolegą - Robertem Kowalskim.

2010
 • 41 barwnych lat

  Spektakl inaugurujący działalność trzeciej sceny Teatru Rampa- Mrowisko, na której od tej pory pojawiać się będą ambitnie dobrane sztuki z obszaru dramatu, dające poszukującemu widzowi szansę na głębsze wejście w świat teatralnego dramatu.W spektaklach Mrowiska, wystawianych pod kierunkiem Grzegorza Mrówczyńskiego, grają zwykle debiutanci- absolwenci szkół teatralnych w towarzystwie wytrawnych, doświadczonych aktorów Teatru. Scena Mrowisko istotnie poszerzyła ofertę artystyczną Teatru zwłaszcza dla młodych Widzów.

2012
 • 41 barwnych lat

  Niezwykły projekt musicalowy stworzony przez młodego Mistrza i pasjonata gatunku- Jakuba Wociala, na którego zaproszenie do Teatru Rampa zaczęły przybywać największe gwiazdy musicalowych scen świata tworząc artystyczne wydarzenia bez precedensu

2014
 • 41 barwnych lat

  Historia Teatru Rampa zatoczyła koło! Po 40 latach od premiery spektaklu "Musicale, musicale" w Rampie stworzono znów muzyczne widowisko wypełnione przebojami ze światowych musicali. Podobny zamysł jednak zupełnie nowa realizacja we współczesnym, światowym stylu i jakości, odzwierciedlająca skalę zmian jakie przez lata nastąpiły w artystycznej rzeczywistości Rampy. Na scenie, w prostej, nowoczesnej scenografii, rozbrzmiewają nowe, dynamiczne aranżacje wielkich utworów w wykonaniu najlepszych głosów Teatru Rampa i gwiazd największych polskich i europejskich scen musicalowych. Krytyka pisze o światowej jakości na warszawskiej scenie.

2016
 • 41 barwnych lat

  Jesus Christ Superstar to legendarny musical, który na przełomie lat 60. i 70. XX wieku stał się jednym z największych osiągnięć w historii światowego teatru muzycznego. Webber i Rice zaproponowali nieco rewolucyjną  wersję Ewangelii zinterpretowaną dla pokolenia Dzieci Kwiatów. Stworzyli niezwykłą rockową opowieść, w której postać Chrystusa została wystylizowana na pierwszego w dziejach idola.

Radio Wawa_czarn_biale_v2
british_council_logo_bw
ewejsciowkilogojpg
eBilet_logo_b-w
rsm-logo
tiketto_logo4
PreviousNext