A A A

A A A
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Awantura o Basię
Previous Next

Opis

 

Musical familijny na podstawie znanej powieści Kornela Makuszyńskiego.

Wzruszająca i zabawna historia Basi Bzowskiej, która po śmierci matki trafia do różnych opiekunów, podbijając ich serca. Pobudza do dyskusji na temat wytrwałości i wartości kochającej rodziny.

Nasz musical osadzony w realiach lat 20. i 30. XX wieku pełen jest niesamowitych zwrotów akcji, które rodzą liczne pytania.

Kto ma być prawnym opiekunem Basi i gdzie ma zamieszkać? Co się stanie kiedy podrośnie? Czy uda się odnaleźć zaginionego ojca Basi? Czy miłość dziecka jest w stanie pokonać przeciwności losu?

Odpowiedź na te wszystkie zagadkowe pytania widzowie odnajdą bez trudu oglądając „Awanturę o Basię”.

Ciekawe kostiumy, piękne piosenki wywołujące uśmiech i łzy oraz niezapomniane kreacje aktorskie to niewątpliwe atuty tego spektaklu.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7-14 lat. Czas trwania 2 godz. 15 min. z przerwą.

plakat_Awantura o Basie_RGB_25proc

Twórcy

Reżyseria i inscenizacja
Wojciech Sanocki
Muzyka
Marta Domagała
Ruch sceniczny
Małgorzata Kluska, Aleksandra Muszyńska
Scenografia i kostiumy
Dawid Kozłowski
Animacje
Marcin Pawłot
Reżyser dźwięku
Andrzej Kulesza
Reżyser światła

Obsada

Kasia Wincza / Zuzia Jopa / Zuzia Kordowska
Mała Basia
Julia Szachewicz / Paulina Andrzejczuk / Katarzyna Zarychta
Basia Bzowska
Mirosława Krajewska (gościnnie) / Katarzyna Kozak
Babcia Tańska
Stanisława Olszańska
Natalia Budziszowa
Marcysia
Przechodzień
Stanisław Olszowski
Adam Bzowski, Konduktor
Antoni Walicki
Konrad Marszałek / Przemysław Wyszyński / Kacper Matula
Szot
Profesor Somer, Policjant
Doktor Budzisz
Michaś, Gaston Dimauriac

Zwiastun

Recenzje

(…) Choć w tym roku mija 60 lat od śmierci Kornela Makuszyńskiego, losy jego bohaterów niezmiennie wzruszają, a specyficzny humor ani na jotę nie zwietrzał. Toteż aktorzy bawią się równie spontanicznie jak widownia. I ta dorosła, i ta dziecięca. Pomysł adaptacji wzbogacony o animację pobudza wyobraźnię. Piosenki i układ choreograficzny nie pozwalają na nudę. I nade wszystko Basia. Basia, której nie sposób nie pokochać. I to zarówno ta malutka, osierocona, a przecież dzielna, jak i Basia jako gimnazjalistka, pełna wiary, że jej ukochany tata jednak się odnajdzie. Nad głową bohaterów zawsze świeci jakieś wewnętrzne słońce.(...)

(…) Spektakl pełen jest zabawnych pomysłów obsadowych. Na przykład babcię Tańską grają dwie aktorki, mama i córka, równie przekonywająco wcielające się w apodyktyczne urocze starsze panie: Mirosława Krajewska i Katarzyna Kozak. Kamila Boruta-Hycnar jako Stanisława Olszańska uwodzi nie tylko opiekuna Basi, ale i całą widownię. Małgorzata Duda roznosi energią scenę. Jeśli istnieje coś takiego jak teatr familijny, "Awantura o Basię" jest tego znakomitym przykładem.(...)

"Słońce na scenie"
Hanna Karolak
Gość Niedzielny nr 15/14.04

(…) W czasie spektaklu moja siedmioletnia córka wielokrotnie wybuchała śmiechem (znak, że dobrze się bawiła), kilkakrotnie popłynęły jej łzy (to wynik wzruszenia) i niemal przez cały czas wydawała się być wpatrzona w to, co działo się na scenie (wyraz zainteresowania). Dodam, że po powrocie podśpiewywała sobie, wprawiając mnie w zdumienie, że zapamiętała... Przyznam też,
że ja razem z nią.

(…) To spektakl dla całej rodziny, zgodzę się, że familijny. Zdecydowanie nie zabierałabym nań młodszych przedszkolaków, raczej to musical dla uczniów, którym nie tylko łatwiej będzie odczytywać różne dowcipne zawirowania, łączyć zbiegi okoliczności, ale i przyjąć konieczność przemijania. Zapadający w serca nie tylko przez sentyment do zapamiętanych z własnego dzieciństwa losów Basi Bzowskiej, ale i poprzez wzruszająco skonstruowaną opowieść – adaptację książki Kornela Makuszyńskiego. Pozostały nam naprawdę dobre wrażenia i ... płyta z piosenkami ze spektaklu.

Czas dzieci

Patroni Medialni Spektaklu

czas-dzieci
e-bilet
kumpel
muzeum-tatrzańskie
ticket-club
vox
zakochaj-sie-w-warszawie
Previous Next