A A A

Szukaj

A A A
Wersja kontrastowa
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Cafe Sax
Previous Next

Opis

 

Osiecka tworzyła niezapomniane teksty, które trafiały do szerokiej publiczności nie tyle w tomikach wierszy, ale przede wszystkim jako piosenki wyśpiewywane przez gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Seweryna Krajewskiego, Annę Szałapak oraz zespoły Skaldowie czy Raz Dwa Trzy. Jej teksty nie stałyby się także tak znanymi przebojami bez znakomitej muzyki wybitnych kompozytorów, a wśród nich m.in: Katarzyny Gärtner, Seweryna Krajewskiego, Przemysława Gintrowskiego, Zygmunta Koniecznego czy Jerzego Satanowskiego.

W „Cafe Sax” znajdą się aż 22 piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Wiele z nich dzięki ogólnopolskim festiwalom i mass mediom stało się słynnymi i lubianymi przebojami. Usłyszymy więc takie hity jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Wielka woda”, „Okularnicy” „Czy te oczy mogą kłamać?”, które stworzyły historię polskiej muzyki rozrywkowej, jak i mniej znane piękne, nostalgiczne ballady. Śpiewający je bohaterowie wywodzący się z reportaży Agnieszki Osieckiej tworzą unikalne zwierciadło życia, w którym przeglądać się będą nasi Widzowie. A wszystko to na Scenie Kameralnej Rampy już od stycznia 2017 roku, roku 20. rocznicy śmierci wielkiej poetki.

Dawna Kawiarnia Sax na ulicy Francuskiej to jedno z miejsc na Saskiej Kępie, które najbardziej kojarzy się z Agnieszką Osiecką. Poetka bywała tam bardzo często, miała swój ulubiony stolik. Przesiadywała tam godzinami, zbierając pomysły na nowe teksty, będąc jednocześnie otwarta na pogawędki z nieznajomymi. Inspirowała się tym miejscem i przewijającymi się tam ludźmi, zwłaszcza będącymi na tzw. życiowych zakrętach. Z zaciekawieniem obserwowała również ulicznych przechodniów w ich codziennym zabieganiu. Swoje spostrzeżenia „na gorąco” spisywała jako zacżątki tekstów na… papierowych serwetkach. Nic więc dziwnego, że najbardziej adekwatnym miejscem dla zaprezentowania nieśmiertelnych piosenek Agnieszki jest jej ulubiona kawiarnia „wyczarowana” tym razem w Teatrze Rampa.

Spektakl trwa 2h20 min z przerwą.

cafesax_plakat

Twórcy

Scenariusz i reżyseria
Paweł Steczek
Aranżacje, kierownictwo muzyczne
Filip Domagała
Scenografia
Natalia Kołodziej
Kostiumy
Marta Domagała-Witkowska
Choreografia
Asystentka reżysera
Dawid Kozłowski
Animacje
Urszula Napiórkowska
Konsultacje wokalne
Eliza Parol
Kierownictwo produkcji

Recenzje

Spektakl "Cafe Sax" z piosenkami Agnieszki Osieckiej w Teatrze Rampa mógłby być książką, z której, niczym z lampy Aladyna, wyłaniają się scenografia i postaci: Saska Kępa, zapach kasztanów, rozmazany makijaż kochanki. Bajki w swoim życiu nie stworzysz wczasami all inclusive w Egipcie, ale utkasz ją, tu i teraz, z przeżyć w majowym deszczu - przekonuje Agnieszka Osiecka (...). Spektakl nie wstrząsnął moją duszą, ale struny jej poruszył, daję 4 na 6, a indywidualnie Dorocie Osińskiej - szóstkę za wykonanie "Na zakręcie".

                                                                                                                                                                  Jarosław Pałyska - Widz

(…) Dorota Osińska potrafi podbijać serca publiczności. Sceniczna lwica, pełna energii, obdarzona pięknym głosem, mocnym i aksamitnym, przekazuje niezwykły dowcip i urok piosenek Osieckiej. Kiedy trzeba jest w niej gniew, czasem lęk, innym razem siła i optymizm (…). Jestem pewna, że ta pozornie niewielka uczta (w małej kawiarence, na kameralnej scenie), może zadowolić nie tylko wielbicieli poezji tej niezapomnianej autorki, ale i innych słuchaczy.

CZYTAJ WIĘCEJ

 Anna Czajkowska,
TEATR DLA WAS

 

(…) Cezary Domagała stworzył lekki, mądry i ciepły spektakl muzyczny, gdzie 22 starannie wybrane piosenki artystki przeplatają się z cytatami z jej dzienników. (…). Większość z nich to znane przeboje, jednak niebanalne, świeże interpretacje pozwalają odkryć te tak dobrze zakorzenione w polskiej kulturze teksty zupełnie na nowo (…). Słodko-gorzki, lekki i ciężki, na wesoło i na smutno, z przymrużeniem oka i na poważnie. Spektakl delikatnie wprowadza Widza w magiczno-nostalgiczny klimat.

CZYTAJ WIĘCEJ

 Joanna Dreczka,
Dziennik Teatralny Warszawa

 

(…) Okazuje się, że nawet po 20 latach od odejścia poetki jej liryka wcale nie straciła na znaczeniu. Wręcz przeciwnie, jest aktualna jak nigdy przedtem. Dla starszych odbiorców, pamiętających jeszcze czasy, w której powstały te utwory, to sentymentalny powrót do przeszłości. Dla młodego pokolenia to dopiero początek przygody z odkrywaniem magii zaklętej w labiryncie słów. Artystyczne przesłanie i muzyczna aranżacja sytuuje "Cafe Sax" w zaszczytnym gronie sztuki, która łączy pokolenia.

CZYTAJ WIĘCEJ

 Iwona Burzyńska,
Kulturaonline.pl

 

(...) "Cafe Sax" to wyeksplikowanie kunsztu Agnieszki Osieckiej. (...) Starszym przypomina znane już utwory i proponuje nowe interpretacje, zaś młodszych zaznajamia ze światem piosenki sprzed lat, piosenki ambitnej, a jednocześnie trafiającej do tłumów. Spektakl w Teatrze Rampa już teraz może zostać okrzyknięty hitem początku 2017 roku!

 Warszawa Kulturalna, 2/2017
 

 

Teatr Rampa stworzył spektakl z duszą. 22 piosenki wybrane z bogatego repertuaru Agnieszki Osieckiej to prezentacja jej kunsztu literackiego oraz niebywałej celności w opisywaniu ludzkich spraw i namiętności. (…) Małgorzata Duda-Kozera niebanalnie zinterpretowała "Małgośkę" - przebój Maryli Rodowicz zaśpiewała głosem kobiety dojrzałej, inaczej odbierającej porażkę i upokorzenie. Fantastycznie wykonała także inny utwór z repertuaru tej piosenkarki - "Wariatkę", zdradzając ogromny temperament i świetnie wykształcony głos (...)

CZYTAJ WIĘCEJ

 Kinga Woźniak,
Nowa Siła Krytyczna

 

(...) Miałam szczęście oglądać w roli Poetki Katarzynę Kozak, której towarzyszyła Kobieta Zawiedziona, czyli Małgorzata Duda-Kozera. Różnorodność temperamentów tych aktorek sprawia, że słucha się tekstów Osieckiej z zapartym tchem. "Małgośka" czy "Wariatka tańczy" w wykonaniu Małgorzaty Dudy, pokazują granice szaleństwa, do których sięgała. Liryczne "Oczy tej małej" czy "Mówiłam żartem" Katarzyny Kozak odkrywają dno smutku pokrywanego ironią. Dwa światy, dwie niezgłębione granice tęsknoty to diapazon pragnień, które się nigdy nie spełnią. I dwóch partnerów, którzy próbują zrozumieć naturę kobiecej duszy. Świetny barman, który wie, jak zneutralizować głód serca (Robert Kowalski), i Pan Czesio, którego przygody nie dały mu ani wiedzy, ani szczęścia.

 Gość Niedzielny, nr 5/5.02
 

 

Patroni Medialni Spektaklu

Dior_logo-01
TVP3_logo-01
WAWA_logo-01
PANI_logo-01
OKULARNICY_logo__-01
WARSZAWSKA_logo-01
dziennik-teatralny-logo
WILLA ZAGORZE_logo-01
TWORCZYWO_logo_1-01
EBILET_logo-01
EMPIK_logo-01
Previous Next