A A A

Szukaj

A A A
Wersja kontrastowa
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Księżniczka Sara
Previous Next

Opis

 

Wzruszający musical TM Tintilo zrealizowany na motywach powieści „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett. Losy dziewczynki, która z otaczanej czułą opieką córki angielskiego oficera staje się służącą, przekonują widzów, że prawda o człowieku tkwi w wytrwałości, z jaką czyni dobro, a szlachetność charakteru to skarb, którego nikt nie może odebrać.

Sara Crewe, tytułowa bohaterka, znana młodej widowni ze szkolnych lektur i filmu animowanego, po śmierci matki zostaje umieszczona w Londynie na „Wzorowej Pensji dla Panien", gdzie początkowo jest traktowana jak księżniczka. Kiedy roznosi się wieść o śmierci jej ojca, dziewczynka zostaje zepchnięta do roli pomywaczki wyzyskiwanej bezlitośnie przez właścicielkę pensji. Sara musi mieszkać na poddaszu i ciężko pracować na swoje utrzymanie. W tym trudnym okresie zachowuje się godnie i dzielnie. Jej historia, intrygująca i niezwykła, uczy, że to człowiek i jego wewnętrzna siła czynienia dobra, a nie zewnętrzne okoliczności, decydują o kształcie świata, który go otacza. Na widzów czekają niezapomniane chwile z rozśpiewanym i roztańczonym zespołem Teatru Muzycznego TINTILO. Nie zabraknie tańca musicalowego, poruszających piosenek, klasycznego jazzu, a nawet… klimatu Bollywood.

Premiera spektaklu odbyła się 4 stycznia 2014.

Obecna inscenizacja miała premierę 29 i 30 maja 2021.

Spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 7 - 13 lat.

Czas trwania 2 godz. 15 min z przerwą.

Twórcy

Teresa Kurpias-Grabowska, Natalia Świder
adaptacja, teksty piosenek
Teresa Kurpias-Grabowska, Marek Grabiniok
reżyseria
Anna Bajak, Marcin Kuczewski, Natalia Bajak
Muzyka
Anna Bajak, Kamil Jaros, Zuzanna Makowska
przygotowanie solistów i chóru
Ilona Zajączkowska
scenografia, kostiumy, opracowanie graficzne
Artur Konicz
projekcje
Marcin Furga, Anna Pacocha
choreografia i ruch sceniczny
Edward Sosulski
realizacja i edycja nagrań
Marcin Kuczewski
aranżacje, mix i mastering
Andrzej Kulesza
światło
Mikołaj Skalski, Piotr Zaczek
dźwięk
Marzena Bednarska-Almert, Agnieszka Korczak
Inspicjentka

Obsada

Julia Kołodziejak/Zuzanna Wąsiewicz
Sara
Aleksandra Gotowicka/Monika Bestecka
Panna Minchin
Wojciech Stolorz/Krzysztof Bartłomiejczyk/Kamil Mróz
Kapitan Crewe
Małgorzata Majerska/ Aleksandra Morawska/ Julia Komorowska
Amelia
Kamil Krupicz/Karol Osentowski
Tommy
Zuzanna Makowska
Kucharka Molly
Dominik Bobryk/ Dominik Rybiałek
Pan Dufarge
Gabriela Pogorzelska/Maria Przeździęk
Rózia
Zuzanna Wąsiewicz, Teresa Kaczorowska/Lara Mikulska, Sara Żbikowska, Łucja Muter/ Emilia Nowak, Zofia Klimaszewska /Helena Muther, Karolina Floriańczyk/Ewa Szyszko, Julia Jastrzębska/Anna Szcześniak, Klara Baworowska, Amelia Imiołek/Aleksandra Zalewska, Lena Bargiełowska/Olga Franckowska /Anna Staszewska, Aleksandra Słomianowska/Tola Twardowska, Zofia Świder/Nina Żbikowska, Aleksandra Marcinkiewicz/Jagoda Szrajber, Paulina Józefowska/Hanna Sągolewska, Katarzyna Dubieniecka/Zuzanna Makowska, Maciej Dąbrowski, Bartek Lęgas, Marcin Furga Patryk Korlak, Maurycy Gontarek, Antonina Koba
w pozostałych rolach

Recenzje

„Księżniczka Sara” to spektakl pełen humoru i dobra, a jednocześnie skłaniający do refleksji. Sara zna swoją wartość, ponieważ ktoś tę wiarę w niej zaszczepił. Okrutnej opiekunce mówi o tym, że każda dziewczynka jest księżniczką, niezależnie od majątku, zdolności i urody. Tego nauczył ją kochający tata. Kapitan Crewe, traktując córkę jak piękną, silną i wyjątkową kobietę, dał jej siłę do przezwyciężania przeciwności.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Iwona Świerżewska
TYGODNIK IDZIEMY

Na motywach „Małej Księżniczki” powstał widowiskowy spektakl muzyczny, gdzie jak zwykle pierwsze skrzypce grają dziecięcy aktorzy. I trzeba od razu dodać: znakomici dziecięcy aktorzy! Są zaskakująco profesjonalni, świetnie poprowadzeni muzycznie i choreograficznie (chapeau bas przed nauczycielami śpiewu i tańca!), a przy tym wciąż nie tracą swojej dziecięcej naturalności.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Krzysztof Ratnicyn
TEATR DLA WAS

Twórcy musicalu „Księżniczka Sara" postawili przed sobą niełatwe zadanie: przenieść na scenę kanoniczną powieść o staroświeckiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów w formie, która bawiłaby współczesne dzieci, jednocześnie ubarwiając ją piosenkami i układami tanecznymi. Zadanie to zostało jednak zwieńczone spektakularnym sukcesem: barwny, pełen energii, a przede wszystkim mądry spektakl zebrał huczne owacje, wielu momentom towarzyszyły salwy śmiechu, nie brakowało też chwil, w których niejedna mama lub wychowawczyni ukradkiem ocierała łzy wzruszenia.

Głównym atutem przygotowanej przez TINTILO inscenizacji  jest doskonały poziom artystyczny młodych aktorów wcielających się w role dziecięce. Nie sposób przejść obojętnie wobec kreacji przeuroczej Julii Komorowskiej, która w roli małej Sary czuła się doskonale, prezentując nadzwyczajną sceniczną dojrzałość. Dodatkowo, jej aparycja – niczym żywcem wyjęta z ilustrowanej książki z bajkami – pozwala na chwilę zanurzyć się w świecie, w którym, aby być księżniczką, wystarczy mocno w to uwierzyć. (...).CZYTAJ CAŁOŚĆ

Karolina Kolinek-Siechowicz
MEAKULTURA.PL