A A A

Szukaj

A A A
Wersja kontrastowa

Opis

 

„Jak stać się żydowską matką w dziesięć praktycznych lekcji” to komedia Paula Fuksa w reż. Jana Prochyry. Skomponowana bez zarzutu - tym samym dająca sporo możliwości inscenizacyjno - interpretacyjnych. Tytułową rolę grała znana z „Klimakterium…i już” Elżbieta Jodłowska, której obecność w przedstawieniu to przecież gwarantowana zabawa.

Spektakl opowiada o dniach powszednich pewnej rodziny, gdzie rej wodzi mama. Mama, która niewątpliwie kocha swojego męża i dzieci. A fakt, że miłość jej objawia się w różnej wręcz groteskowo - terrorystycznej formie, ta esencja macierzyństwa wywołuje spiętrzenie komediowych efektów.

 „Jak stać się…” stało się wielkim przebojem scen europejskich, amerykańskich, oraz Izraela. Nasze przedstawienie to polska prapremiera, którą tym samym dajemy Państwu zarówno pod osąd jak i z myślą o Waszym beztroskim śmiechu w naszym Teatrze.

Spektakl w przezabawny sposób ukazuje nam przerysowany stereotyp nadopiekuńczej i kontrolującej matki, bez której wiedzy w rodzinie nie ma prawa zaistnieć żadna, nawet najbardziej błaha sprawa. To ona decyduje jak ma ubierać się pełnoletni syna, wybiera mu znajomych i zabrania chodzenia na randki…, chyba że po jej śmierci. Najzabawniejsze momenty z życia groteskowej familii przedstawione zostały w tym spektaklu.

083__plakat__jak_stac_sie_zydowska_matka_w_dziesiec_praktycznych_lekcji

Twórcy

PAUL FUKS
Autor sztuki
BELLA SZWARCMAN-CZARNOTA
Przekład sztuki
JAN PROCHYRA
Reżyseria
PIOTR FURMAN
Współpraca reżyserska
GRAŻYNA FOŁTYN-KASPRZAK
Scenografia i kostiumy

Obsada

ELŻBIETA JODŁOWSKA
AGNIESZKA FAJLHAUER
KLEMENTYNA UMER
KAMILA BORUTA
ADRIANNA JANOTA – SŁOCIŃSKA
ERNESTYNA WINNICKA
LESZEK ABRAHAMOWICZ
KONRAD MARSZAŁEK
MAREK FRĄCKOWIAK
MAREK URBAŃSKI
TADEUSZ WOSZCZYŃSKI
PIOTR FURMAN

Tancerze

JERZY WINNICKI
Ruch sceniczny