A A A

Szukaj

A A A
Wersja kontrastowa

Opis

 

"RENT" - musical Jonathana Larsona z przesłaniem adekwatnym do dzisiejszych czasów:
w świecie, gdzie rządzi pieniądz w ostatecznym rozrachunku z życia liczy się nie on lecz miłość. Mimo, że nie można jej kupić za żadne pieniądze,  niektórym wydaje się,  że można ją wynająć. "RENT" zdobył nagrodę Pulitzera i cztery statuetki Tony, oraz pięć nagród Drama Desk Award. Jako pierwszy wprowadził do musicalu ważne współczesne tematy społeczne.

"RENT" to musical dla młodych i dla „młodych duchem”, dających się porwać rockowej muzyce i świetnym wokalistom. Dla wszystkich, którzy nie boją się utożsamić z bohaterami śpiewając z nimi piosenki i dla tych którzy nie do końca ich rozumiejąc, jednak po cichu im kibicują. Dla młodych, którzy jeszcze nie odnaleźli swojej drogi i dla dojrzałych, którzy w gąszczu  obowiązków   tęsknią za radosnym i beztroskim życiem. "RENT" to musical o wolności, tolerancji ale przede wszystkim o potrzebie miłości, do której każdy człowiek ma prawo.

"RENT" opowiada o różnych pragnieniach miłości, która każdego z bohaterów prowadzi inną drogą. Łączy ich życie na marginesie wielkomiejskiej społeczności, która odrzuciła ich styl bycia artystycznej bohemy. Młodzi ludzie walczą o zachowanie własnej godności i mieszkania. Są z niego wyrzucani przez swojego dawnego kompana, który nagle się wzbogacając, zamienia się w tyrana. Wielu z bywalców loftu zmaga się z wirusem HIV, z bezdomnością, zimnem i głodem. Jednak najbardziej dotkliwy jest dla nich chłodna obojętność otoczenia oraz niezaspokojony głód miłości. Mimo swojej trudnej sytuacji odkrywają, że najważniejsza w życiu jest właśnie miłość niezależnie od orientacji, wsparcie przyjaciół i postępowanie w zgodzie z własnymi przekonaniami.

"RENT" w warszawskim Teatrze Rampa w tłumaczeniu Andrzeja Ozgi wyreżyserował Jakub Szydłowski -  wokalista, aktor związany z warszawskimi teatrami Roma, Komedia i Studio Buffo oraz Teatrem Polskim w Szczecinie i Muzycznym w Gdyni. W Teatrze Roma  wyreżyserował spektakl muzyczny "Proces" wg powieści Kafki, spektakl dla dzieci "Adonis ma gościa" a  w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku widowisko muzyczne „Prosimy nie wyrywać foteli, czyli krótka historia muzyki rozrywkowej”.

rent_plakat

Twórcy

Jakub Szydłowski
Reżyseria i inscenizacja
Santiago Bello
Choreografia
Grzegorz Policiński, Dorota Sabak
Scenografia & Kostiumy
Tomasz Filipiak
Reżyser światła
Iwona Bielecka, Marcin Almert
Projekcje multimedialne
Joanna Górniak
Asystent reżysera

Obsada

MARK COHEN
Jakub Wocial
ROGER DAVIS
Rafał Drozd, Konrad Marszałek
MIMI MARQUEZ
Ewa Lachowicz, Kamila Boruta
TOM COLLINS
Łukasz Talik
ANGEL DUMOTT
Krzysztof Broda-Żurawski
JOANNE JEFFERSON
Brygida Turowska
MAUREEN JOHNSON
Agnieszka Fajlhauer
BENJAMIN COFFIN III
Julian Mere
Santiago Bello
Dominika Łakomska
Daniel Zawadzki
Weronika Bochat
Joanna Górniak
Mieczysław Morański
Maciej Gąsiorek
Małgorzata Duda-Kozera
Piotr Furman
Robert Tondera
Adrian Wiśniewski

Zwiastun