heder_loga-new

JULIAN MERE
1224

Urodził i wychował się w Krakowie. Jeszcze jako uczeń klasy maturalnej wyśpiewał sobie III nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i otrzymał roczne Stypendium im. Wojtka Bellona. Po festiwalu i zdaniu matury dostał się do Szkoły Teatralnej i występował w Piwnicy pod Baranami na zaproszenie Piotra Skrzyneckiego. Studiował pod okiem Jerzego Treli, Krzysztofa Globisza oraz Edwarda Lubaszenki w latach 1986-90.

 

W spektaklu dyplomowym (1990) PWST Kraków - "Król Ubu" w reż. J. Stuhra zagrał rolę tytułową. W tym samym roku uczestniczył w Professional Theater Training Program na Uniwersytecie Wisconsin Milwaukee.

W roku 1990 otrzymał angaż do Teatru Nowego Adama Hanuszkiewicza w Warszawie. Związany był z teatrem przy Puławskiej do roku 2007. W międzyczasie w roku 1996 zagrał główną rolę Majora Filipowicza w niemieckojęzycznym spektaklu "Polenliebchen" w reż. Wolframa Kremera w Teatrze Gessnerallee w Zurychu.

Dwukrotnie wyróżniony na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1991, 1993). Napisał ballady gitarowe do wierszy Ewy Lipskiej  i Wisławy Szymborskiej w programach TVP w reż. Roberta Glińskiego oraz do spektakli "Mickiewicz" i "Słowacki" w reż. Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Nowym.

 

Wydał trzy płyty: alternatywną Julo "Rapp&Roll", swingującą "Paolo Conte" oraz autorską "Serca potrzeby". Przygotowuje kolejną, do słów Zbigniewa Herberta, oraz pisze nowe teksty dla wielu znanych wykonawców muzyki rozrywkowej. Koncerty, które wykonuje z akompaniamentem gitary akustycznej przypominają występy takich bardów jak Neil Young czy Aleksandr Rozenbaum.

 

Zagrał w wielu filmach znanych reżyserów: Juliusza Machulskiego, Janusza Kondratiuka, Andrew Davisa, Waldemara Dzikiego, Jerzego Gruzy czy Ryszarda Bugajskiego. Dużą popularność przyniosła mu też gra w "Klanie" Karpińskiego i Niżyńskiego.

 

W Mazowieckim Teatrze Muzycznym Operetka reżyseruje oraz gra w operetkach: "Wesoła wdówka", "Księżniczka Czardasza" i "Hrabina Marica".

 

Poza tym prowadzi jako konferansjer i moderator imprezy małe (koncerty muzyki poważnej, wokalne) i duże (biesiady muzyczne, imprezy integracyjne dla firm). Inną dziedziną, którą się zajmuje, jest szkolenie dzieci i młodzieży w elementarnych zadaniach aktorskich. Planuje otwarcie własnego Studia Aktorskiego.

 

W Teatrze Rampa grał w komedii z piosenkami "Babskie party, a obecnie można go oglądać w przedstawieniu muzyczno-rewiowym "Perły kabaretu Mariana Hemara" (reż. Janusz Szydłowski), jako Vana Morrisona w musicalu o Jimie Morrisonie "Jeździec burzy" (reż. Arkadiusz Jakubik), w farso-wodewilu "Pińska szlachta" (reż. Mikałaj Pinihin) oraz w musicalu familijnym "Pinokio czyli świerszczowe opowieści".