A A A

A A A

W naszym teatrze trwają próby choreograficzne i aktorskie do wrześniowej premiery musicalu dla dzieci "OTO OLIVER TWIST". Spektakl na motywach powieści Charlesa Dickensa „Oliver Twist” w adaptacji i reżyserii Teresy Kurpias-Grabowskiej przygotowuje Teatr Muzyczny TINTILO. Mimo tego, że historia adaptowanej powieści rozgrywa się w mrocznych realiach XIX-wiecznej Anglii, twórcy obiecują Młodym Widzom humor, piękną muzykę i taniec a nawet...  dreszczyk emocji. Wszystko to w jak zwykle atrakcyjnym, nowoczesnym wydaniu z nutą angielskiego szyku.

Anglia, lata 30. XIX wieku. 10-letni Oliver Twist jest sierotą i wychowuje się w sierocińcu, gdzie wraz z innymi dziećmi głoduje i jest zmuszany do ciężkiej pracy. Pewnego dnia rozpoczyna pracę u przedsiębiorcy pogrzebowego, skąd w końcu ucieka i wyrusza do Londynu. Tu spotyka kieszonkowca, który wciąga go do gangu nastoletnich złodziei. Młodociani kieszonkowcy uczą go kradzieży pod okiem chciwego pasera Fagina. Już wydaje się, że Olivera również czeka nieciekawa złodziejska dola, gdy niespodziewanie poznaje zamożnego człowieka, który okazuje mu łaskę i zabiera do swojego domu… Jednak niedawni towarzysze niedoli obawiając się, że Oliver może wydać ich władzom, rozpoczynają jego poszukiwania. Życie chłopca staje się z każdym dniem coraz bardziej zagrożone. Niesie bowiem za sobą tajemnicę, której sam Oliver nie jest świadom. Jest ona powodem, dla którego ściga go tajemniczy Monks.

Musical „Oto Oliver Twist” to jednak nie tylko pasjonująca fabuła przygodowa, sensacja i tajemnica, to również niezwykle inspirujący przekaz edukacyjno-wychowawczy. Ma on uwrażliwić dzieci na historie ich rówieśników, którzy doświadczają życia w trudnej sytuacji. Tym z kolei pokazuje, że nawet jako dziecko człowiek powinien umieć wybrać dobro. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na problemy społeczne istotne dla kształtowania postaw, uwrażliwienie na dylematy, które pojawiają się, gdy społeczeństwo zapomina o wsparciu słabszych.

Historia Olivera Twista ma także bardzo współczesny przekaz równościowy: uświadamia, że pozycja społeczna, miejsce, jakie człowiek zajmuje w świecie, nie mają znaczenia; są kwestią przypadku i nie świadczą o prawdziwej wartości człowieka…

Spektakl może być inspiracją w pracy z dziećmi i rodzicami do rozważania zagadnień związanych z wychowaniem i odnajdywaniem się młodych ludzi we współczesności. Może również prowokować do rozmów z dziećmi o problemach ich dotykających, takich jak: samotność, przemoc, agresja, ale też do przemyśleń o istocie dobra i zła w życiu człowieka. Zwłaszcza, że problem obojętności wobec losu dziecka pozostaje w naszych czasach wciąż niepokąjąco aktualny…

Radio Wawa_czarn_biale_v2
british_council_logo_bw
ewejsciowkilogojpg
eBilet_logo_b-w
rsm-logo
tiketto_logo4
Previous Next